Judging & Results

Congratulations to our 2018 Semi-finalists!

Open Duo Division

Prosper High School Duo
Maddie Wallace & Madeline Duran
Prosper High School- Prosper, Texas

Prism Percussion Duo
Tanner Brown & Grayson Rushing
University of Oklahoma- Norman, Oklahoma

π Percussion Duo
Shiqi Zhong & Bo Li
Yale School of Music- New Haven, Connecticut
Purchase College- Harrison, New York

3rd Ward Duo
Zachary Luftop & Daniel Vila
University of Houston- Houston, Texas

High School Solo Division

Matt Boyle
Fort Collins High School- Fort Collins, Colorado
Deven Bruner
Putnam City North High School- Oklahoma City, Oklahoma
Meher Sethi
Waubonsie Valley High School- Naperville, Illinois
Austin Petty
Yukon High School- Yukon, Oklahoma
Max Su
Choate Rosemary Hall- Wallingford, Connecticut
Isaac Chiang
Flower Mound High School- Flower Mound, Texas
Jonas Koh
Mission San Jose High School- Fremont, California
Zachary Cook
The Woodlands College Park High School- The Woodlands, Texas
Sophia Suante
John Horn high School- Mesquite, Texas
James Merritt
Waxahachie High School- Waxahachie, Texas
Ava Machado
Grapevine High School- Grapevine, Texas
Roman Ramirez
Riverside High School- Leesburg, Virginia
Sanjay Pandiri
Lyndon B. Johnson High School- Austin, Texas
Jakob Schoenfeld
Interlochen Arts Academy- Interlochen, Michigan
Ben Randoing
Plano East Senior High School- Plano, Texas
Hunter Homan
Gilbert High School- Mesa, Arizona
Alternates
Brandon Meadows
The Colony High School- The Colony, Texas
Jacob Dell
L.D. Bell High School- Hurst, Texas

Collegiate/Open Solo Division

Michael Crane
Indiana University- Bloomington, Indiana
Shiqi Zhong
Yale School of Music- New Haven, Connecticut
Soyun Cheon
Irvine, California
Elise Chi Man Liu
Eastman School of Music- Rochester, New York
Sachi Gullbrants
Northwestern University- Evanston, Illinois
Michael Cheng
Lamar University- Beaumont, Texas
Grayson Rushing
University of Oklahoma- Norman, Oklahoma
Ben Armeni
University of North Texas- Denton, Texas
Alan Cheng
Northwestern University- Evanston, Illinois
Kazuomi Motoike
The University of Texas at Austin- Austin, Texas
Dylan Betnar
University of Central Arkansas- Conway, Arkansas
Ujjal Bhattacharyya
Ithaca College- Ithaca, New York
Christian Martin
Florida State University- Tallahassee, Florida
Zuri Wells
Michigan State University- East Lansing, Michigan
Robert Chapman
University of North Texas- Denton, Texas
Mio Fujimoto
Boston Conservatory at Berklee- Boston, Massachusetts
Alternates
Ethan Martin
Emporia State University- Emporia, Kansas
Kang-Jung Sung
Music University Freiburg- Baden, Germany

Round 1: Audio Round

(December 1st, 2017- April 6th, 2018)

 

Round 2: Semi-Final Rounds

(July 6th-7th, 2018)

*The semi-finalists in each category will compete live in front of a panel of three judges.

Round 3: Final Round

(July 8th, 2018)

*The top three finalists in the High School Division, the top six finalists in the Collegiate/Open Division, and the top 3 finalists in the Open Duo Division will compete again for final placement.

2018 Semi-Finalist Prizes:

Each Semi-Finalist will receive:
Semi-Finalist certificate,
Audio recording of performance,
Feedback from all three judges

2018 Finalist Prizes:

TBA